Hea autohuviline!

Automuuseum Halingal Pärnumaal on asutatud, et anda väike ülevaade meie, Eesti minevikust ja samas ka osa kogu maailma minevikust.

Vaadates planeedi Maa üldist ajalugu, siis on auto kui selline eksisteerinud ainult väga lühikese aja, pisut üle 100 aasta. Inimese elus on aga see aeg olnud väga pikk, autodega on olnud kokkupuude juba mitmel meie põlvkonnal. Seeläbi ongi meis tekkinud mälestused – millega sõitsime meie lapsena koos vanematega, millega nooretena. Millega sõitis meie isa, vanaisa jne.

Tänapäeva maailma ja tehnika arengus on olnud väga suured ja kiired muudatused. Paljud meile tuttavad ja armsad automargid on pidanud jääma ajalukku maailma poliitiliste muudatuste tõttu, teised on kadunud tehnika ja autotööstuse võidukäigu pärast. NSVL-i lagunemisega on kadunud väga suur autotööstus koos oma huvitavate mudelitega ja seega jäänud ajalukku. Samuti on kadunud palju kuulsaid USA ja Briti automarke, mis on pidanud alla andma võitluses autoturul.

Automuuseumis Halingal on pandud suur rõhk just NSVL-is toodetud autodele ja on seega üks suurimaid selles vallas Euroopa Liidu territooriumil. Väljapanekus leidub ka terve rida huvitavaid mudeleid mujalt maailmast. Muuseum täieneb pidevalt ja lisandumas on veel mitmeid põnevaid mudeleid.

Automuuseum Halingal sobib külastamiseks igas vanuses autohuvilisele. See annab hea võimaluse vaadata vanasõidukeid sellistena, nagu neid nägid nende esimesed omanikud.  

Tere tulemast Automuuseumisse!  

Peeter Kalli
Muuseumi asutaja